„Psiego najlepszego” W. Bruce Cameron – recenzja


Josh musi stanąć na wysokości zadania, kiedy jego kompletnie nieodpowiedzialny sąsiad prosi go („prosi” to bardzo łagodne słowo) o opiekę nad ciężarną suczką. Chłopak nie ma pojęcia, co począć. Niby jak ma się zająć psem, skoro wciąż nie uporał się z trudnym rozstaniem? Nigdy nie miał żadnego czworonoga, co musi zrobić, żeby mu niczego brakowało? I w ogóle jak się odbiera psi poród?

Tytuł: „Psiego najlepszego”
Tytuł oryginalny: „The Dogs of Christmas”
Autor: W. Bruce Cameron
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 296
Rok wydania: 2017

Czy może być coś bardziej uroczego, niż stadko rozbrykanych szczeniaków, biegających wokół choinki? „Psiego najlepszego” rewelacyjnie wprowadza w pełen ciepła i uśmiechu klimat, dzięki któremu poczułam chęć do zakupu prezentów i śpiewania kolęd (to drugie wprowadziłam zresztą w życie). W. Bruce Cameron stworzył kolejną po „Był sobie pies” przyjemną obyczajówkę, nie tylko umilającą czas wolny, ale także przypominającą istotną rzecz: zwierzaki mają uczucia i tak samo jak ludzie doświadczają bólu czy straty.

Oczywiście nie wszystko jest kolorowe. Największy problem tej książki to niestety... główny bohater. Josh to jedna z najbardziej infantylnych postaci, z jakimi miałam kiedykolwiek do czynienia. Jego nieporadność i naiwność sprawiały, że opadały mi ręce, a oczy same wznosiły się do nieba. Z czasem nieco się do niego przekonałam, doceniłam jego dobre serce, uczuciowość, a już zwłaszcza ujęła mnie ogromna troska, jaką obdarzył Lucy, opuszczoną przez właściciela suczkę. Niedługo trwało, zanim pies, zamiast problemem, stał się dla Josha podporą w trudnych chwilach. Spory udział miała w tym również Kerri, pracownica lokalnego schroniska dla zwierząt. Poszczególne wątki, piękne w swojej prostocie, subtelnie się ze sobą łączą i tworzą płynną całość, a bohaterowie – choć dość sztywno określeni – siłą rzeczy wkupili się w moje łaski. Z pewnymi wyjątkami, rzecz jasna.

Początek powieści wydał mi się bardzo dziecinny, jednak z czasem przypomniałam sobie, jak bardzo urzekł mnie styl autora podczas lektury jego wcześniejszej książki. W. Bruce Cameron nie bawi się w przesadnie rozbudowane opisy, nie stara się spowalniać akcji, byleby nawciskać więcej moralizatorskich gadek czy bezsensownych dialogów – zamiast tego konsekwentnie prowadzi naszpikowaną emocjami fabułę do końca. Choć opowieść jest niezmiernie prosta, niemalże banalna, bywały momenty, w których wierciłam się ze zdenerwowania, a raz musiałam powstrzymać łzy. Podejrzewam jednak, że przez większość czasu szczerzyłam zęby jak opętana; nie mogłam się oprzeć, kiedy Josh bawił się ze szczeniakami albo gdy przemawiał do Lucy. Jego zaborczość w związku z psami przemówiła do mnie na tyle, że zaczęłam mu nawet wybaczać potknięcia i sytuacje niezręczne tak bardzo, że aż wzdychałam z zażenowania.

Książka w żadnej mierze nie zaskakuje; W. Bruce Cameron starał się od czasu do czasu postawić jakieś przeszkody na drodze bohaterów, próbował też nieco „przyciemnić” ten jasny, błyszczący obrazek, który wyłaniał się z kolejnych rozdziałów. Niemniej z góry wiadomo, dokąd to wszystko prowadzi, a co najlepsze – zupełnie mi to nie przeszkadzało. Powieść miała za zadanie bawić, wywoływać uśmiech, pozostawić po sobie miłe wspomnienie i dokładnie tak było. „Psiego najlepszego” to świetna, futrzasta kombinacja humoru, miłości, rodzinnego i przyjacielskiego wsparcia oraz mądrych, psich oczu, które przekazują zdecydowanie więcej, niż słowa. 

Czy pomysł na książkę jest oryginalny? Nie. Czy bohaterowie jakoś szczególnie się wyróżniają? Nie. Czy powieść wyprowadza z równowagi, szokuje, wstrząsa czy w jakikolwiek sposób odciska się w świadomości? Również nie. Czy wobec tego warto zawracać sobie nią głowę? TAK. Jeśli poszukujecie idealnej rozrywki na święta, czegoś, co będziecie mogli zabrać ze sobą do łóżka po obfitym, kolorowym bożonarodzeniowym dniu, to „Psiego najlepszego” okaże się najlepszym wyborem. Ta nieskomplikowana obyczajówka idealnie wpasuje się w świąteczną atmosferę. Jeśli po przeczytaniu się ze mną zgodzicie, koniecznie przybijcie łapę... to znaczy piątkę.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

12 komentarzy:

 1. Chętnie po nią sięgnę w świątecznym klimacie. Nie wymagam od niej wiele, ale może będzie to miła odskocznia od innych książek. ;)

  http://czytam-wszystko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wiele nie wymagałam, to czysta rozrywka - dlatego się nie zawiodłam :)

   Usuń
 2. Bardzo chciałbym mieć tę książkę.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba musisz ją uwzględnić w liście do Mikołaja :D

   Usuń
 3. W mojej pracy zwierzątka są dosłownie wszędzie, ale małych słodkich szczeniaczków nigdy dość! 💜 Ta książka to ostatnio numer jeden ma mojej liście zakupów 😃 Obiecałam sobie, że musi być moja, i to jak najszybciej 💕

  Pozdrawiam :)
  czytelniaprzykwiatowej13.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie przeczytaj i daj znać, co sądzisz ;)

   Usuń
 4. Mam wrażenie, że ta historia bardziej irytowałaby mnie niż przypadła do gustu, zatem jednak odpuszczę ją sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej sytuacji to zrozumiałe, nie ma co się męczyć :)

   Usuń
 5. Nie jestem jakąś wielką miłośniczką psów ani też zwierząt ogółem, dlatego niestety tym razem odpuszczę sobie tę historię. Nie porywa.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak można nie lubić psów?! :O
   A tak poważnie: rozumiem, w takim przypadku też bym pewnie na tę książkę nawet nie spojrzała :)

   Usuń

...