10 powodów, by przeczytać „Tylko żywi mogą umrzeć” [PREMIERA]

Tylko żywi mogą umrzeć, D B Foryś, ebookowo, wydawnictwo, książka, ebook, recenzja, gdzie kupić

Ponieważ dziś oficjalna premiera mojego najnowszego patronatu, postanowiłam jeszcze raz Was zachęcić do sięgnięcia po tę książkę. Jeśli pełna recenzja, która ukazała się kilka dni temu, Was nie przekonała, to może tym razem mi się uda. „Tylko żywi mogą umrzeć” możecie kupić na stronie wydawnictwa e-bookowo.pl zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. A już niebawem szykuje się konkurs, w którym do wygrania będzie egzemplarz powieści. 

10 powodów, by przeczytać debiut D. B. Foryś: 

1. Ciekawy pomysł na fabułę 

Na pierwszy rzut oka warstwa fabularna nie robi niesamowitego wrażenia – wydaje się, że wszystkie te motywy zostały już wcześniej wykorzystane. Tyle że podejście autorki jest kreatywne, przez co trudno mówić o wtórności. Polowania na demony, poszukiwanie starożytnych artefaktów, komunikowanie się z duchami, a w tle kościół i Watykan – jeżeli pociągają Was takie klimaty, na pewno polubicie się z tą książką. 

2. Nieprzesłodzony romans 

Owszem, w „Tylko żywi mogą umrzeć” pojawia się wątek miłosny. Ale absolutnie nie dominuje nad ważniejszymi rzeczami – jest za to przyjemnym dodatkiem, który urozmaica akcję. No i te iskry! 

3. Genialna protagonistka 

Bardzo często się zdarza, że irytują nas główni bohaterowie. W przypadku Tessy Brown nie ma mowy o czymś takim. To nieprawdopodobnie silna i inteligentna kobieta, która jest prawdziwą badass, a jednocześnie nie traci na wrażliwości. Owszem, ma wady – i to całkiem sporo – ale to czyni ją jeszcze lepiej wykreowaną i dającą się lubić postacią. 

4. Świat przedstawiony 

W „Tylko żywi mogą umrzeć” granica między światem, który znamy, a tym zdominowanym przez demony i inne nadnaturalne istoty jest zarysowana tak subtelnie, że idąc ulicą możecie się zastanawiać, czy ten człowiek, którego teraz mijacie, nie został przez coś opętany. Pierwszy tom cyklu o Tessie Brown dopiero odkrywa przed nami rzeczywistość, w jakiej żyje główna bohaterka, ale robi to w sposób skrupulatny. Po przedstawieniu klasyfikacji demonów czy procesu przywoływania duchów jestem bardzo ciekawa, co jeszcze dane będzie nam poznać. 

5. Bohaterowie 

Poza Tessą spotykamy jeszcze Kiliana, Remiela, Gabriela, Daemona i Leonarda. Wszyscy są tak różnorodni i dobrze zarysowani, że szybko się przekonacie, po czyjej stronie jesteście najbardziej. Bez zbędnych ceregieli wyznam, że moje serce skradł Kilian, ale również Gabe to fenomenalna postać. 

Tylko żywi mogą umrzeć, D B Foryś, ebookowo, książka, ebook, wydawnictwo, recenzja, gdzie kupić, Tessa Brown

6. Świetne sceny walki 

Każde starcie Tessy z siłami zła będziecie mieć przed oczami – opisy pojedynków są tak rewelacyjne, że wyobraźnia nie ma wiele do roboty; te obrazy same pojawią się w Waszej głowie. 

7. Wyważone tempo 

Podczas lektury „Tylko żywi mogą umrzeć” nie będziecie się nudzić. D. B. Foryś doskonale wie, kiedy przyspieszyć akcję, a kiedy pozwolić czytelnikowi na zatrzymanie się, by wspólnie z bohaterami zastanowił się nad kolejnym krokiem. A finał kumuluje wszystkie emocje i zostawia z apetytem na więcej. 

8. Humor 

Elementy humorystyczne to rzecz, którą bardzo sobie cenię w literaturze. W przypadku tej książki komizm jest zawsze dopasowany do sytuacji. Zabawne dialogi czy sceny, które doskonale rozładowują napięcie, tutaj sprawdziły się znakomicie, nie tworząc przy tym wrażenia zbędnej groteski. 

9. Dobry styl 

Autorka pisze naprawdę nieźle; lekko, zgrabnie i wciągająco, do tego opisy są niezwykle plastyczne. Czytanie pochłania i ani się obejrzycie, dotrzecie do końca książki. 

10. Warto dawać szansę polskim autorom 

A szczególnie debiutantom. My, Polacy, też potrafimy tworzyć literaturę na poziomie, zarówno tę popularną, jak i bardziej wymagającą. D. B. Foryś zdecydowanie należy do utalentowanych pisarek.

Tylko żywi mogą umrzeć, D B Foryś, ebookowo, książka, ebook, wydawnictwo, recenzja, gdzie kupić, Tessa Brown

1 komentarz:

...